Projektowanie gabinetów lekarskich
Estetyczny, funkcjonalny i ergonomiczny gabinet lekarski
W przypadku gabinetu lekarskiego należy zadbać nie tylko o wysoki poziom higieny, komfort i bezpieczeństwo oraz o estetykę, ale także o to, aby został on zaprojektowany zgodnie z obowiązującymi normami i wymogami stawianymi przez Sanepid. Jak zatem połączyć te wszystkie aspekty, tworząc kompleksowy i funkcjonalny gabinet lekarski? Z całą pewnością warto powierzyć projektowanie gabinetów lekarskich profesjonalistom z doświadczeniem.
Estetyczny, funkcjonalny i ergonomiczny gabinet lekarski
Zaprojektowanie wnętrza gabinetu lekarskiego nie jest łatwym zadaniem, dlatego też warto skorzystać z pomocy specjalistów. Pierwszym krokiem jest ustalenie typu gabinetu, dzięki czemu łatwiej i precyzyjniej będzie można zaaranżować dostępną przestrzeń, wczuwając się w potrzeby przyszłych pacjentów. Projekt gabinetu lekarskiego rozpoczyna się już od recepcji, czyli miejsca odwiedzanego przez pacjentów w pierwszej kolejności. Konieczne jest zadbanie o nienaganną czystość, dlatego też wnętrza powinny być zaprojektowane w taki sposób, aby łatwo było utrzymać w nich porządek. Projekt gabinetu lekarskiego musi nie tylko sprostać rosnącym oczekiwaniom klientów, ale również spełniać określone normy, aby możliwe było jak najszybsze uzyskanie odbioru Sanepidu i otwarcie placówki medycznej.
Funkcjonalny gabinet lekarski składa się z recepcji/poczekalni, toalety dla pacjentów i toalety dla personelu oraz z przestrzeni socjalnej i gabinetu/gabinetów dla lekarzy. W przypadku gabinetu indywidulanej praktyki lekarskiej musi on mieć powierzchnię min. 12 m2. Jeśli chodzi o gabinet lekarza rodzinnego, to jego powierzchnia powinna wynosić co najmniej 15 m2, a w przypadku gabinetu stomatologicznego – min. 12 m2. Każdy dodatkowy fotel stomatologiczny wymaga przeznaczenia kolejnych 8 m2.
Co z meblami do gabinetu lekarskiego?
Wybierając meble do gabinetu lekarskiego, należy zadbać nie tylko o ich odpowiedni design, ale także o łatwość utrzymania ich w czystości. Najlepiej jest zainwestować w specjalistyczne meble medyczne. Wykonane są one z tworzyw łatwozmywalnych i bezproblemowo poddających się dezynfekcji. Dzięki zawieszeniu szafek nad podłogą jeszcze łatwiej jest utrzymać w gabinecie czystość. Ponadto w gabinecie lekarskim powinny znaleźć się meble o charakterze mobilnym, zaprojektowane z myślą o potrzebach pracującego w nim lekarza. Koniecznie trzeba zadbać również o kwestię odpowiedniego oświetlenia do gabinetu, co ma bezpośredni wpływ na nastrój we wnętrzu, jakość stawianej diagnozy i samopoczucie pacjentów. Projekt gabinetu lekarskiego powinien uwzględniać także kwestie związane z przystosowaniem pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Jak urządzić gabinet lekarski?
Zaplanowanie gustownej i funkcjonalnej aranżacji dla gabinetu lekarskiego pozwoli spełnić wymagania pacjentów i samego personelu. Każda realizacja rozpoczyna się od pomysłu, sprecyzowania oczekiwań i wyboru wytrzymałych, estetycznych materiałów. Szczególną uwagę, tuż obok ergonomii, należy poświęcić odcieniom kolorystycznym podłogi i ścian.
Podczas projektowania gabinetu lekarskiego warto przyjrzeć się dobranym kolorom. Otaczające nas barwy mają znaczący wpływ na samopoczucie i to samo można powiedzieć o komforcie pacjentów odwiedzających gabinet. Ogólnie rzecz biorąc, najlepiej jest uwypuklać lekkość i przestronność dzięki zastosowaniu nieco chłodniejszych tonów, które uspokajają i działają mobilizująco. Delikatne błękity, akcenty zieleni i szarości pozwolą zaaranżować przyjemny w odbiorze gabinet lekarski.
Dobrze urządzony gabinet lekarski to przestrzeń, w której pacjenci czują się swobodnie.